Panecillo

26. září 2005 v 18:49
PANECILLO
Na druhý pokus se nám podařilo bezpečně přiblížit na kopec Panecillo. Název Panecillo znamená v překladu "malý pecínek chleba" a přesně odpovídá vzhledu kopce, který se tyčí uprostřed hlavního města do výše 3016mnm. Je dobře viditelný na velkou dálku. Na Panecillu nad Quitem dohlíží Virgen de Quito. Tato obří socha byla postavena roku 1975. Má korunu z hvězd, orlí křídla a na řetězu drží draka objímajícího svět. Podoba sochy má vazbu na text Bible, Zjevení 12.
Proč se nám to podařilo až na podruhé? Průvodce odrazuje od pěšího výstupu na kopec Panecillo vzhledem k přítomnosti BandolerosdeQuito, kteří rádi turistům berou foťáky, peníze a někdy i celé batohy. Další možnost skýtá taxi, který vás tam zaveze za přehnanou částku, až za 20 USD. Rozhodli jsme se nahoru vyjet autobusem, dle mapy jsme vysledovali příjezdovou cestu, ale když jsme se ji snažili natrefit, tak jsme se neodvážili přes méně kultivované části starého města, kde bydlí Bandoleros, když nejsou na kopci a neokrádají.
Staré město má zejména o víkendu skvělou atmosféru. Na náměstích se hrají loutková divadla pro děti a představení pro dospělé, minimálně na jednom z náměstí hraje živá hudba, která má spoustu nadšených diváků. Přes svá krásná náměstí s kostely má staré město také hodně stinných zákoutí, příkladem může být například ulice 24. května (24 de Mayo), kde najdete prostitutky, bezdomovce a opilce. Ne nadarmo je v této části města situována policejní stanice, která, stejně jako všechny ostatní po Quitu, má na venkovní stěně nápis "Mucho más que un buen amigo" (viz. foto) Obsah nápisu nám názorně vysvětlil jeden policista, který více než přátelsky zasadil tvrdou ránu pendrekem tvrdě spícímu opilci na trávníku.
V informacích jsme se dověděli, že bus na Panecillo nám jede jak jinak než přímo od domu, takže následující neděli byl výjezd uskutečněn za celkovou cenu 0,25 USD/osoba/jedna jízda.
Na kopci, kolem Virgen je veselo. K tanci a poslechu hraje živá kapela. Návštěvníci se vozí na koních, děti skáčou na nafukovacím hradě, divocí psi žebrají u stolků s občerstvením, kde není místo k sezení, nechybí stánky indiánů, cukrová vata a natahovaná sladká hmota.
El monumento, Virgen de Quito, měří i s podstavcem 41 metrů, samotná socha 30m. Celková váha sochy je 124000 kg, je z aluminia a povrch sochy je 1610m, tloušťka jednotlivých plátů, ze kterých je socha pospojována je 10 a 14mm. Socha byla slavnostně odhalena 28.3.1975.
Uvnitř jsou fotografie zachycující jednotlivá stadia výstavby sochy a fotografie Quita na konci 19. století. Dále jsou tam církevní knihy ze 17. a 18. století tištěné ve Španělsku. Jejich obsahem je např. zachycení epochy náboženských reforem v Evropě včetně zmínky o Juanu Husovi. 2. patro uvnitř podstavce má vitrážová okna.
Z kopce Panecillo je opět možné vnímat obrovský rozměr dnešního Quita, kdy ani na jednu stranu (na sever ani na jih) není možno spatřit konec města. Podobně jako z kopce Pichincha je i z Panecilla dobře vidět všechny okolní vulkány, my jsme pro tentokrát neměli to štěstí.
26.9.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 štěpán ka štěpán ka | Web | 6. října 2005 v 10:05 | Reagovat

ahojíček kelímku!

máte pěkný blog. zdraví tě žačka sevila. kdybys měl chuť, podívej se na www.ente.wz.cz, je tam pár fotek z ázerbájdžánu. a jak se máte? máte to už skoro na román! vydáte to jako ostravak knižně?:)

2 Ramon Secundino Galeano Ramon Secundino Galeano | E-mail | 26. července 2008 v 15:14 | Reagovat

Hola cestovatele,Jsem Ital jiz mnoho let zijici v Ecuadoru spolecne s Ceskou manzelkou z Prazskeho Zizkova. Byl jsem presvedcen ze tuhle zemi znam dost dobre ale po precteni vaseho blogu uz si nejsem tak jisty.Fakt complimenti, jste vyborni jako spisovatele, jste chytri a nadseni, nebojacni dobrodruzi proto smekam pred vami klobouk-uz jen kvuli tomu jak jste mladi a presto schponi a do sveta! Jestli jeste nekdy zavitate do Puerto Lopez v Manabi, dejte nam vedet na mail-kousicek odtamtud mame v Ayampe takovy mensi turisticky komplexik a radi vas privitame a pozname.Suerte, y ojala nos vemos-Ramon y Liliana.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama