Aklimatizace a spetka politiky

8. září 2005 v 20:28
Aklimatizace a špetka politiky.
Slivovice zatím zabírá, průjem se nedostavil. Slyšeli jsme však, že tradičně se tato záležitost projevuje klidně i za 14 dní. Děje se tak zejména proto, že nově příchozí začnou brát bezpečnost stravování lehkovážně.
Myslíme, že s výškou jsme se už vyrovnali. Do místních kopců funíme již méně a nebýt toho smogu, tak chodíme denně na jogging :o)))) Na lístky koky jsme doposud nenarazili, takže na proslulý čaj z koky, který pomáhá s aklimatizací ve výškách si zatím necháváme zajít chuť.
Sedmihodinový časový posun už máme také skoro zvládnutý. I přesto nás všechny nové vjemy a jiné unavující skutečnosti složí mezi 8 a 9 hodinou večerní. To už je tu zpravidla 2 hodiny tma. Stmívá se kolem 18:30 a to po celý rok. Podobně se i rozednívá, kolem 6 hodiny ranní. S brzkým usnutím přichází i brzké vstávání. Brzké vstávání však nezpůsobuje pouze brzké usínání, ve velké míře za to mohou psi (bydlící nad námi na terase), na zvonek zvonící popelář, troubící propan-butanové zásobování a další…Takže režim tu máme úplně jiný než doma.
Počasí je tu zatím fajn. Je teplo na triko a je třeba se pořádně mazat krémy s vyššími faktory. O víkendu jsme byli červenými prasátky, takže jsme rychle pochopili, že silné slunce (i přes mraky) nelze podceňovat.
Koupili jsme si nádhernou nástěnnou mapu Ekvádoru. Na doporučení průvodců jsme navštívili vojenský geografický institut. Na tomto místě by každému geografovi poskočilo srdce radostí. Je tam možno si nakopírovat ty nejpodrobnější mapy kompletně celého Ekvádoru a to za velmi slušnou cenu. Naše barevná nástěnná mapa velikosti školní mapy, co se věsí na tabuli, nás přišla na USD 3. Plán Quita máme v provedení mapy pro orientační běh, prostě paráda.
Veškerá místa, která mají v názvu "militar", tedy něco s armádou, zejména školy, jsou prvotřídně vybavené, s pěknou fasádou, vrátnicí s vojáky ve svátečních uniformách apod. Armáda tu má velký význam. Není se čemu divit, není tomu ani deset let, kdy byl Ekvádor ve válce. Válečné spory má Ekvádor s Peru a jejich předmětem jsou boje o území, která si ve většině případech nárokuje Peru. Kdo má doma atlasy se starším datem vydání, vidí ekvádorské území o třetinu větší, mající hranice i s Brazílií. Peru je ve srovnání s ekvádorem chudší zemí. Důvodem bojů bylo zejména získání území, kde se vyskytuje ropa nebo zlato. Ve všech případech však i přes zabraná území Peru nikdy nezabralo území se zmíněnými komoditami - Ekvádorci se smějí a my s nimi, no uznejte….!
V průběhu posledních sta let ztrácel Ekvádor svá území ve prospěch zmíněného Peru nebo Kolumbie. Poslední spor byl velmi zajímavý, protože jej Ekvádor vyhrál a to tím způsobem, že jej z bryndy příhraničních bojů vytrhly stíhačky, a teď se podržte, izraelského vojenského letectva. Peruánci, vyděšení ze skutečnosti, že Ekvádorci mají tak dobrá letadla a tak dobré piloty, boje vzdali a Ekvádor nemusel tedy postupovat další území. Proč to Izraelci dělali? Samozřejmě, že to nebylo čistě jen z nezištného přátelství, ale měli zájem o jeden z ostrovů souostroví Galapág, který chtěli využívat ke strategickým vojenským účelům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama