Mitad del Mundo

5. září 2005 v 18:37 | M&K
4.9.2005
Mitad del Mundo
V sobotu se na vyhlášeném místě dá vyhnout tlačenici místních, ovšem v neděli je kolem památníku nabito.
Mitad del Mundo aneb střed světa je památník zbudovaný přímo na rovníku. Leží ve vesnici San Antonio, která očividně z přítomnosti památníku těží. Samotný památník se nachází v areálu, jehož součástí je několik muzeí. Muzeum věnované Francii, byla to právě francouzská expedice, která na tomto místě vyměřila rovník, muzeum věnované Ekvádoru, planetárium a model hlavního města.
V současné době bylo na Mitad del Mundo poměrně prašno. Krajina v okolí je velmi suchá a nepřejte si zde zažít silnější vítr, písek mezi zuby je cítit dlouho poté, krémem proti slunci natřený obličej je také skvělou "pracholapkou".
Kamkoli se pohnete do okolí a jdete-li podél silnice, neustále na vás někdo troubí nebo volá. Nejlepší jsou pohledy dětí. Nespustí z vás oči, koukají na vás a potutelně se usmívají. Po stranách silnice jsou miniobchůdky povětšinou prodávající něco malého k jídlu a pití. Na stáncích se smaží banány, škvarky a nějaké neidentifikovatelné kousky, asi masa. Kluci s vlajkama lákají kolemjedoucí auta do restaurací, celá situace přitom vypadá jako konec automobilového závodu, jen vlajky nejsou černobílé.
Poblíž památníku jsou dvě prašná fotbalová hříště. Fotbal se hrál i za silného větru, zvyk je železná košile.
4 km od památníku je možné shlédnout kráter Puhulahua. Z místa Mirador de Ventanillas je pěkný výhled do kráteru sopky. Výbuch sopky byl hodně silný a tak tu dnes není k vidění ani typický kužel. Dnes jsou v kráteru farmy, protože sopečná půda je velmi úrodná. Pohled do kráteru a na políčka byl však velmi rozdílný od pohledu, který je možné vidět v období místní zimy, průvodce-informátor nám ukazoval fotky. V zimě, kdy více prší, hraje kráter všemi odstíny zelené a skýtá tak výletníkovi typický pohled na andské kopce.
Cestou na vyhlídku lze navštívit chrám Templo del Arte, kterého si nelze nevšimnout. Zvenku působí jako velmi malý objekt, avšak uvnitř je překvapivě velký.
Provázení indiánem se dozvídáme o funkci podobných chrámů. Paprsek světla pronikající do obřadní místnosti střechou umocňuje náš zážitek. Preincká kultura, jak nám bylo řečeno, se jeví jako velmi tolerantní a sjednotitelská. Poukazuje na jednotu lidí na celém světě žijících v symbióze s přírodou. Víra nebyla zaměřena na jednoho svatého. Indiáni vyznávají čtyři světy a kužel světla pronikající do středu chrámu dával popud ke čtyřem velkým svátkům v roce.
Uvnitř je možno shlédnout keramiku a sošky nalezené v okolí. Některé nejsou ani za sklem a indiánský průvodce si je bere do rukou a ukazuje je návštěvníkům. K rozloučení patří ochutnávka kvašeného kukuřičného nápoje chicha.
San Antoniem protéká řeka - stoka, usoudili jsme, že splašky sem proudí z Quita. Nedaleko stoky v nejchudší části města je k vidění bazén s tobogánem. Cítit je silný zápach chloru, což evokuje pouze jediné a to, že místní se koupou v přechlorované vodě ze stoky. Vstup do areálu tomu odpovídá….USD 0,04.
Podél silnic jsou agáve, opuncie a jiné kaktusy. Kaktusy a aloe vera jsou i po okolních kopcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phildos Phildos | E-mail | 6. září 2005 v 10:36 | Reagovat

Nazdárek Gringoši!!!Blog máte pěkný, píšete svižně, tak jen tak dál:)Ekvádor mě začíná zajímat čím dál víc... A co Ekvádorky, Martine???:)Adios Checos!

2 Míla Míla | E-mail | 16. prosince 2005 v 20:00 | Reagovat

Ahoj

Chystáme se s partou k Vám, cílem je

Cotopaxi a Chimborazo, ač jsem španělštinář zmítá mě pochybnost jak se vyslovuje Cotopaxi, jestli ze šp. výslovností nebo s C na začátku.

Co byste nám doporučovali kromě výstupu

na sopky?

Míla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama