Odvracena tvar Quita

7. září 2005 v 22:25
ODVRÁCENÁ TVÁŘ QUITA
Po všech těch krásách a úžasnostech místního života přišel čas na některé objektivní skutečnosti. :o( Rozhodli jsme se pro tento "referato negro", abyste se nám sem v davech nehrnuli. :o)
Vyjedete-li kousek na okraj města, nelze si nevšimnout všudypřítomných odpadků alias "basura". V Quitu se odpad sice sbírá, před samotným odvozem ještě projde několikrát rukama chudých lidí, poté jej pročmuchají toulaví psi, pak jej odveze popelářský vůz, ale kde končí, si raději ani nepřejme vědět. O splaškové vodě jsme již psali, ta jde s největší pravděpodobností do řeky.
I přes ekobusy a trolejbusy je ve městě veliké procento aut a zejména starých autobusů, které čadí jako plně naložená stará Avie jedoucí do kopce. Silně uvažujeme o pořízení náhubků japonského typu. Nejhorší situace je v odpoledních a večerních hodinách. Co se smogu týká, tak jsme rádi, že bydlíme na kopci pod Pichinchou (ta zatím nic nevypouští a doufáme, že ani nebude!). Zlatá křižovatka na Novodvorské.
Nyní opět něco málo k autobusům. Jízdní řády neexistují. Zastávky ano, ale jen sporadicky, to ovšem problém není. Nějaký plán městské dopravy jsme zatím neviděli a možná ani nic takového nikdy neuvidíme. Po několika nachozených kilometrech už to zvládáme směrem do centra, domů se nám však zatím "diretamente" dostat nepodařilo. Autobusy jedou jednou trasou například do centra, ale pokud se chcete vrátit busem opačným směrem, musíte se hodně snažit, abyste potřebný spoj našli. Jistou možností jsou přestupy, ovšem ty se mohou šeredně prodražit, protože se platí v každém buse zvlášť. Jízdenky se žádné nevydávají.
Na pomezí odvrácené tváře jsou některé projevy globalizace, když tak člověk vidí na ulici indiána, který možná přijel na oslu, ale v ruce drží mobilní telefon, to se dá ještě chápat, ale když procházíte moderním Quitem tzv. "gringolandií" a vidíte ty obrovské domy, hotely, banky, nákupní centra s drahými obchody, parky s místy pro jogging, 70% lidí v oblecích a kravatách apod., to už se chápe jen těžko. Zkrátka snaha být američtější než Američani, ovšem s tím rozdílem, že v Ekvádoru je většina výdobytků nejspíše jen pro horních 100 tisíc lidí a v moderních ulicích tak chodí a postávají i děti ve špinavém oblečení s černýma rukama, co dělají hvězdy na přechodu, když mají auta červenou, čistí boty nebo nabízí za poplatek sladkosti.
To všechno nějak zapadá do toho latinskoamerického chaosu a míchá se to s všude znějící hudbou a zvuky, kulturními kontrasty, relativně milými lidmi různých barev, krásnými horami kolem (jsou vidět zasněžené vrcholky vulkánů Cotopaxi a Antisana) apod. a to celé vytváří fenomén zvaný Quito.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama