Papallacta

28. září 2005 v 19:50
PAPALLACTA
Z hlavního města a jeho předměstí se autobusem vyjíždí více jak hodinu. Autobus se velmi pomalu šplhá do kopců Východní Kordileréry, až do neuvěřitelné nadmořské výšky 4100m.n.m. Cesta, po které šplháme do kopce, je hlavní spojnicí mezi Quitem a Amazonií. Příroda je, na rozdíl od výjezdu na sever od Quita, zelenější. Počasí je na východ rozdílné. Právě na konci září zde končí období dešťů. Jako nejvhodnější období pro návštěvu oblasti se doporučuje místní léto, které je v měsících únor, březen a duben. Veškeré vodstvo pramenící v této oblasti směřuje dolů do Amazonie a dále do Atlantiku.
Proč jsme se vydali na výlet právě do Papallacty? Toto místo je proslavené svými termálními prameny a je tedy, i pro svoji blízkost, velmi atraktivní lokalitou pro obyvatele hlavního města. Možností, kde se v Papallactě ohřát v horké vodě je několik. Od místních termálních bazénků až po luxusnější alternativu Termas de Papallacta. Teplota vody se v této oblasti pohybuje od 35 do 64°C. Vzhledem k několika doporučením jsme se přiklonili právě k výše zmíněné luxusní alternativě a strávili velmi příjemné odpoledne namočení v několika typech termálních bazénků o různých teplotách a pozorovali okolní hory, kolibříky obletující tropickou květenu a dlouhodobější mrholení nás jen ujišťovalo v tom, že v daném momentu nebylo lepší aktivity než sezení v teplé vodě. Místní termální prameny na rozdíl od jiných míst postrádají silný sirnatý zápach a tudíž je koupání v této vodě opravdu bez chyby.
Pro velký úspěch jsme se v zelené Papallactě ubytovali. K večeři se podával pstruh (trucha), místní specialita, který se vyskytuje v plesu Laguna de Papallacta a jeho ochutnání každopádně doporučujeme.
Z hotelového pokoje byl neuvěřitelně krásný výhled na vesnici, okolní kopce a hlavní silniční tah Quito-východ, který právě v Papallactě představuje šotolinu, prach, sklon 12 promile a více, prudké zatáčky, zúžený profil, žádná svodidla i přes hluboká údolí. Po této cestě se šplhají nebo urputně brzdí plně naložené kamiony, autobusy a ostatní tranzit Quito-východ. Jelikož hotel ležel přímo u této spojnice, bylo každé těžší vozidlo dobře cítit na třepající se posteli. Noci jsou v této oblasti chladnější než v Quitu, takže doporučené teplé oblečení a spacák byly na místě. Ubytovací kapacity a pravděpodobně i místní domácnosti se díky přítomnosti termálních pramenů pyšní teplou vodou, která nebývá běžným standardem levnějších ubytování jinde v Ekvádoru.
Název vesnice pochází z jazyka Kečua a znamená "země" nebo "vesnice brambor". Brambory jsou nejčastějším prodejním artiklem u stánků podél silnice. Políčka, na kterých se v tomto kraji pěstují plodiny, jsou mnohdy i na těch nejstrmějších svazích a jejich obdělávání vyžaduje značnou námahu a zručnost. Pokud se procházíte vesnicí a sledujete okolní krajinu, na první pohled si místních zemědělců ani nevšimnete. Zaměříte-li se však více na dění na kopcích, zpozorujete činorodý zemědělský ruch, muže obracející seno, babičky okopávající brambory nebo záhony s cibulí a kolem pobíhající psi. Kolemjdoucí jsou místním na očích a jsou z povzdálí srdečně zdraveni. Na místních pastvinách nechybějí ani llamas. Trpěliví pozorovatelé mohou nad horní Papallactou spatřit na obloze plachtící kondory (alespoň se to píše v průvodcích), botanici si v okolí Laguny de Papallacta také přijdou na své, v okolí laguny se vyskytuje několik druhů orchidejí.
K okolí Papallacty rozhodně patří vulkán Antisana, čtvrtý nejvyšší kopec Ekvádoru (5753m.n.m.). Za dobrého počasí je výhled na vulkán fascinující. Kolem Antisany lze podniknout pěkný jednodenní výšlap. Ekologická rezervace Antisana je volně přístupná. Vydáte-li se za Termas de Papallacta do ekologické rezervace Cayambe-Coca, je třeba za vstup zaplatit a předložit povolení ke vstupu vydané ministerstvem životního prostředí. Povolení je nutno vyřídit přímo na ministerstvu v Quitu. Pohyb po rezervaci je doporučen výhradně s průvodcem a to zejména pro těžší orientaci v terénu. Řeka Río Papallacta skýtá ideální podmínky pro rafting. Rok 2005 je uváděn jako rok světového šampionátu v raftingu pořádaného právě tady.
Vzdušnou čarou jsme byli vzdálení cca 60km od aktivního vulkánu Reventador, který si o víkendu párkrát hluboce oddychl, popílek z vulkánu byl, dle místního tisku, až v Quitu. Silnější zemětřesení s epicentrem v Peru, kde mělo i své oběti, zatřáslo také Ekvádorem a záchvěvy byly údajně cítit až v Severní Americe. My jsme zemětřesení nijak nepocítili, plně však respektujeme skutečnost, že se nacházíme v seismologicky aktivní oblasti.
28.9.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hellish hellish | 4. října 2005 v 14:02 | Reagovat

Teda clovek se sem chvili nekoukne a hle jak to pribyva, hezkypeknedobre.

Toz jenom zdravim a zavidim slunko..

Mejte se porad stejne krasne:)

hell

2 Ivca Ivca | 4. října 2005 v 16:07 | Reagovat

pri citani vsetkej tej uzasnej slovnej ekvilibristiky a vsetkeho equi aj mna pri praci napadaju same equilateral triangle a ine angle...

ste super, myslim, ze je to na knihu, odteraz si pre mna Mato EquiFilan...

... a zavidim a zavidim... majte sa krasne

3 Phildos Phildos | E-mail | 5. října 2005 v 18:20 | Reagovat

Nazdárek amigos! Konečně se ozvali i další komentátoři, takže jsem spokojenej:) Termální prameny samozřejmě závidím a Martinovi i jeho kočenku Dolly:) Jinak souhlasím s Ivčou, ještě pár článků a kniha je na světě. Fakt dobrý. Adios!

4 štěpán štěpán | Web | 6. října 2005 v 10:02 | Reagovat

ahojíček kelímku!

máte pěkný blog, zdraví tě též žačka sevila. kdybys měl chuť, podívej se na www.ente.wz.cz, je tam pár fotek z ázerbájdžánu. a jak se máte? máte to už skoro na román! vydáte to jako ostravak knižně?:)

5 štěpán štěpán | Web | 6. října 2005 v 10:03 | Reagovat

ahojíček kelímku!

máte pěkný blog, zdraví tě též žačka sevila. kdybys měl chuť, podívej se na www.ente.wz.cz, je tam pár fotek z ázerbájdžánu. a jak se máte? máte to už skoro na román! vydáte to jako ostravak knižně?:)

6 los hajenkos los hajenkos | E-mail | Web | 6. října 2005 v 20:23 | Reagovat

hola mi amigos!

Konečně jsem si vás našla, to je fofr, jak si to užíváte. To se můj výlet vlakem českých drah (1. třídou!) do Berlína s tímto nedá srovnat:)) Nezapomeňte nechat nějaké pamětihodnosti a zajímavá místa i na moji návštěvu.. Pa, užívejte si! Klára a pšeničná smečka z hájenky

7 los autores los autores | 7. října 2005 v 21:36 | Reagovat

pekne komentujete, jen co je pravda, je videt, ze jste podnikavi s tou knihou...jedine, ze byste to pak po vydani skupovali ve velkem...nebo snad Levne knihy? no uvidime

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama