Ruiny Cochasqui

20. září 2005 v 21:53
Ruiny Cochasquí
Sobota byla ve znamení výletu. Naší přátelé Marcelo a Yolita nás vzali na preincké ruiny Cochasquí. Po krátkém průjezdu dálnice vedoucí na sever, kdy byla cesta zpestřována úžasnými výhledy na okolní vulkány, jsme uhnuli na cestu dlážděnou kočičími hlavami a po natřásačce 8 km jsme dorazili k ruinám. Výška nad mořem byla 3100, cena za vstup (ještě donedávna se zde podle průvodce neplatilo nic) byl dolar pro místní, 3 dolary pro extranjeros, tedy cizince. Po chvíli nadšení z výletu vás tento cenový rozdíl naštve, zvláště když přicházíte se třemi místními a ze zahraničního turismu vás usvědčuje jen barva pleti a očí. A zvláště pokud vám za vaše 3 doláče nedají například průvodce hovořícího jiným jazykem než espaňol, nebo alespoň nějaký doprovodný letáček v jazyce vám bližšímu. Naštvání však s milou průvodkyní, která mluvila španělsky velmi pomalu a srozumitelně, po chvíli opadlo. K pyramidovému komplexu Cochasquí (čti kočaskí) bylo zbudováno muzeum, kde naše prohlídka začala. Z muzea byl nádherný výhled na okolí Quita a průvodkyně nám pojmenovávala okolní kopce. Komplex Cochasquí měl bezesporu strategický význam. Vzhledem k poloze Cochasquí se dalo velmi dobře komunikovat s ostatními podobně položenými komplexy. Komunikovalo se zejména pomocí světla. K "morseovce" se používaly sopečné kameny - obsidiány, které fungovaly jako zrcátka. Obsidiány se pro jejich tvrdost používaly také jako nástroje na řezání, sekání apod., takové univerzální pazourky. Ruiny pyramid jsou úžasné, protože je i přes skutečnost, že jsou zarostlé, dobře patrná jejich velikost a vzhled. Každá z pyramid měla tzv. rampu, po které se na pyramidu chodilo, jedna taková rampa na pyramidu vysokou 30 metrů měla délku i 200 metrů. Pyramidy byly stavěné z vulkanických kamenů, které byly pokrývány jílem, aby byly chráněny před přírodními vlivy a nebyla narušena jejich konstrukce. Na vrcholu se nacházely kruhy, které byly vytvořeny z jílu, který je možné vypálit jen při velmi vysokých teplotách, průvodkyně uváděla až 3000 stupňů Celsia, přesto jíly na vrcholu pyramid byly za této teploty vypáleny - záhada. Kruhy na vrcholcích pyramid nejrůznějším způsobem ukazovali roční období apod.
Při návštěvě v jednom z domků, které tu byli postaveny jako přesné kopie původních starých obydlí, jsme zjistili, proč se tu morčatům říká cuy (čti kují), je to totiž přesný přepis jejich pískotu, zkuste si někdy pískající morče poslechnout.
Další atrakcí komplexu byly přítomné lamy, zde llamas (čti jámas). Lamy prý umí výborně plivat, takže jsme s objektivy nešli moc blízko, ale nějaké se nám přece jen podařilo zachytit…viz. fota. Po výletě následovala návštěva rodiny Yolity, kde se podávala ta nejúžasnější polévka, kterou jsme tu doposud jedli, sestávala se ze dvou druhů ryb, kukuřice, banánů, juky a dalších tajných ingrediencí, pokapávala se limetkou. Druhým chodem bylo výborně upravené maso a připíjel se domácí pomerančový džus. Probíhal rozhovor o ČR s tatínkem, který republiku nedávno navštívil, vše ve španělštině (ha ha). Na místě je třeba zmínit opravdu milé vystupování celé rodiny včetně 14-ti leté psí královny Jany-Su Reyes Mayes (čti chany, doufám, že nekomolím jméno vzácného mascota=domácího mazlíčka). Je třeba také zmínit, že na výletě s námi byl i bratranec Yolity, který přijel do hor na návštěvu z daleké Machaly z pobřeží poblíž Peru, z provincie El Oro. To, že není z Quita, bylo dobře poznat na jeho silném akcentu, kterému je oproti místnímu hůře rozumět. Cestou v autě probíhaly diskuse o Reggaetonu, což je mezi mladší generací v Ekvádoru v současné době největší trhák-hudební styl, dále se mluvilo o surfování, ježdění na motorových člunech, nápoji zvaném Mallorca, který se pije zásadně zapálený a brčkem apod. U lidí z pobřeží (= Costa) je patrný přebytek energie projevující se jižanským temperamentem typickým například pro jihoevropské národy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama