Ulice

6. září 2005 v 21:23
ULICE
Na všech místech potkáte někoho, kdo vám bude chtít něco prodat. Nejčastěji se tak děje na křižovatkách nebo v autobusech. Prodejci naskočí do autobusů, pokud jim to řidič dovolí, projdou bus, nabídnou zboží a vyskočí ven. Když mají štěstí, prodají, když ne, tak neprodají a navíc jim řidič ještě pěkně dlouho nezastaví. Slyšet můžete fráze jako: "40 mandarinek za dolar.", "Kupte si pastilky Calypso, jsou dobré na váš krk.", "El Comercio, už jste četli dnešní El Comercio.", "Súper, kupte si Súper" (tištěná telenovela).
Na křižovatkách jsou nejčastěji děti myjící přední skla aut čekajících na zelenou. I přes odmítání řidiče, vždy sklo umyjí. Nám se například přihodilo, že na červené předstoupil před auto klaun, který nás napodoboval, měl vázanku, která mu vstávala a po napodobení nás všech nastavil čepici a plaťte. Postávají tam také prodejci pitné vody, zejména za teplých dní, prodejci ovoce (banány, mandarinky, grepy, atp.) a pak také třeba prodejci telefonních karet mobilních společností oblečení v kombinézách s firemními barvami a logem. Mobilní operátoři jsou tu tři, takže na křižovatce stojí tři rozdílné kombinézy.
S mobilem z Evropy, ale i ze států si tu můžete akorát tak po tmě svítit nebo na něm hrát hry. Fungovat vám tu nebude. Místní mobilní společnosti fungují jen místně. Pokud bude chtít Ekvádorec roamovat například v Peru, nebude úspěšný, opět jiná frekvence.
Telefonování tu však není problém. Ve městě existuje spousta míst, kde jsou hromadné telefonní hovorny, jsou tu také místa, kde se dá telefonovat přes internet "PC to phone" atp. Hovory v rámci Ekvádoru a andského společenství jsou nejlevnější. Hovory do USA jsou o něco dražší a hovory do Evropy a ostatního světa stojí nejvíce, cca 84 centů za minutu. Volání přes internet má však levnější tarify.
Veřejné telefonování se tu provozuje také tak, že místní vytáhnou svůj soukromý telefon ven na ulici, mají ho na stolečku a nabízí veřejné hovory. :o)
Na ulici není nic neobvyklého, když si necháte vyčistit boty. Čističi jsou buď pánové se standardním vybavením, tj. pojízdným vozíkem se sedačkou a stínítkem proti slunci nebo malí kluci s přenosným podstavcem pro boty. Obuv musí dobře vypadat! Kdo nemá naleštěné boty, není "in".
Dalším fenoménem ulice jsou procesí. Poštěstilo se nám s jedním takovým se setkat. V průvodu šli klauni, kteří tancovali, v krojích oblečení lidé, orchestr (ekvadech) a na závěr šla skupinka, která v průhledné rakvi nesla nějakou sošku. Jako předvoj šli tři muži, kteří vystřelovali petardy. Jeden petardy nesl, druhý ládoval a třetí zapaloval a vystřeloval. Chvíli jsme šli vedle průvodu, ale vhledem k tomu, že petardy neměli nikdy jasný směr ani výšku vzletu, rozhodli jsme se od průvodu upustit.
Na ulici se dá velmi slušně a velmi levně najíst. Mimo lehce identifikovatelných globalizačních zařízení typu "stylizovaný velbloud" - Mc Donald´s a KFC (avšak s ekvádorským menu…..tj. kosti obalené v mouce, rýže, osmažený banán a čočka + Coca Cola, protože "Jorge y Lola toman Coca Cola") jsou tu malé restauračky, kde na pozadí hrají telenovely nebo nějaká echtovní latinomuzika. V těchto restauračkách je populární dávat si "almuerzos", tedy obědy. My jsme včera například po hlavě skočili do restaurace s obědovým menu za USD 1,50. Toto zahrnovalo polévku, hlavní jídlo (výběr ze dvou: vepřové a rýže nebo rybí hlavy - hádejte, co jsme zvolili), dále domácí melounový džus a mandarinku. Ačkoliv byl pokrm chutný, dali jsme si večer velkého panáka slivovice.
Klasická nabídka menších občerstvovacích kapacit je zejména nějaké maso, smažený banán nebo yuka, rýže, brambory a kukuřice na milion způsobů (poutavá na pohled a zároveň velmi chutná jsou kukuřičná maxizrna, která chutnají tak trochu jako kroupy). K pití je téměř vždy nějaký čerstvý džus. Velmi oblíbená je "chicha", což je pití z různých druhů ovoce nebo z kukuřice, které je lehce alkoholické a vzdáleně připomíná burčák. Zde v Quitu pijeme "chichu" bez obav, až sjedeme na výlet do Amazonie, budeme pít raději něco s jasným původem, protože o pravé amazonské "chiche" se říká, že k dosažení správné chuti je třeba kvalitní kvasný proces, kterého se nejlépe docílí předžvýkáním plodiny a napliváním přežvýkaného do kvasné nádoby.
Výše zmíněná jídla jsou typická zejména pro andskou část Ekvádoru. I přesto se tu, v hlavním městě, nabízejí jídla z různých částí And. V oblasti Oriente, tedy Amazonie, jsou jídla odlišná a stejně tak tomu je i v oblasti přímořské.
Zajímavý je způsob prodeje zmrzliny. Mimo globalizační záležitosti typu "Algida", zde "Pengüino", tu pouliční prodejci nabízejí zmrzliny v kornoutku tím způsobem, že mají v novinách a v látce zabalenou velkou kostku ledu a na té kostce jsou připláclé hotové kornouty s kopečkovou zmrzlinou. Tento typ jsme zatím neozkoušeli a zřejmě si ho "nelajznem" ani nikdy později. Výborné jsou trikolórní ovocné zmrzliny na klacku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phildos Phildos | E-mail | 7. září 2005 v 9:43 | Reagovat

Hola amigos Checos! Los photos est superos e muchas bellos, moji favorite jsou Stin na rovniku a bihemisferni TAXIsluzba:) Fakt pekny, uz se tesim na nejakou Latino Miss, dej si zalezet, klidně muze byt i poodhalena, to mi nevadi:) Kamca vypada na fotkach nejak unavene,kokainovy (totiz kokovy) cajik nefungue???:)Ukrajina byla super, narocne to moc nebylo, spis na jatra...:)Casem napisu story. Mejte se, Phildos

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama