Vynalezavi vendedores

20. září 2005 v 21:47
Vynalézaví vendedores
Vrátíme se trochu k MHD v Quitu, protože další zpozorované jevy stojí za poreferování. Takže na chvíli opět ke zmiňovaným prodejcům, ve španělštině "los vendedores". K nabízeným mandarinkám a karamelkám přibyly další způsoby k získávání drobných od cestujících. Jako každodenní cestující nemáte šanci, aby se vaše cesta stala všední. Dnes se například prodávala CD. Obaly vypadají jako originál a uvnitř naleznete natvrdo pirátsky vysmahlá CD bez popisku a etikety. Nabízel se Paco de Lucia, nějaké balady, ale také například už i hity roku 2006!!!! Pokud si CD za dolar, eventuelně 2xCD za dolar padesát zakoupíte, nemáte jistotu, že CD obsahuje nějaký vypálený obsah.
Minulý týden naskočil mladík, který přišel s nápadem ofocení básní a na barevných čtvrtkách je rozdával cestujícím - taková poezie pro cestující v latino provedení. Kdo chtěl, báseň si ponechal a přispěl minimálním příspěvkem čtvrt dolaru, kdo nechtěl, vrátil báseň zpět. Protože jsme s Kamčou seděli na oddělených místech, bylo zajímavé sledovat prodejce, jak na Kamču naléhal, ať si poezii koupí, nakonec neuspěl, Kamča se kulturně osvěžila zadarmo oj oj. Další zajímavostí bylo, že některé z básní, které mu byly vráceny, kulturní osvěžovač po navrácení mačkal. Asi proto, že se nechytily.
Nechybí ani hudební produkce. Muž hrající na kytaru, v průměru cca 20 min. a přitom vypráví příběhy - zatím asi nejúspěšnější. Dosud jsme nepochopili, proč některým kamelotům autobusový průvodčí platí nějaké drobné a naopak, proč někteří kameloti platí průvodčím. Posledním zážitkem pro nás byli hip hopující černoši, kteří měli v repertoáru tradiční problémy města, bohužel, na rozdíl od kytaristy, mnoho drobných nevybrali. Výhradní právo na vpuštění prodejců do busu má řidič. Byli jsme svědky situace, kdy prodejce vpustit nechtěl. Prodejce neuvěřitelně naléhal téměř 5 minut, podobně však řidič velmi zdvořilým způsobem odmítal jeho vstoupení do vozu. Řidičova slušnost nás překvapila, protože v pražské MHD by ten řidič nejspíš prudce zabrzdil, vstal a ručně by jej z busu vyprovodil.
Téměř v žádném buse nechybí reprodukovaná hudební produkce. Hrají se typické corazon fláky. V jednom ze spojů hrál například mladý průvodčí nějaké nově vypálené CD svojí dívce, která seděla zády k čelnímu sklu autobusu. Přitom se neustále předváděl riskantními kousky. Vykláněl se z jedoucího busu ven a pořvával na jiné autobusy, rozmachoval rukama a hlavou těsně uhýbal před semafory. O vyskakování téměř za plné rychlosti ani nemluvě.
Další ze srandovních záležitostí je, když jezdíme denně do města a čekáme na náš bus. Pokaždé před příjezdem našeho spoje jedou meziměstské spoje na sever Ekvádoru a když vidí bílé tváře okamžitě začnou blikat a troubit a nakonec jsou hodně zklamaní, když nenastoupíme. Podobně je tomu i s linkou směřující do středu světa Mitad del Mundo a se všudypřítomnými taxíky. Této skutečnosti budeme muset zřejmě čelit po celou dobu našeho pobytu v Quitu, protože bílá tvář = turista´= zdroj peněz.
Při popisu meziměstských spojů je třeba vám vylíčit srandovní příhodu, kterou jsme měli možnost shlédnout na jednom místě za Quitem, kde se vybírá mýtné. Meziměstský spoj byl odstaven ke krajnici a průvodčí honil po střeše kohouta, který s největší pravděpodobností patřil nějakému cestujícímu. Běhali po střeše kolem dokola a pokaždé, když muž kohouta skoro měl, kohout povzlétl a zdrhnul na druhou stranu střechy. Docela mu trvalo, než ho chytil. Je nutno uznat, že cestování po Ekvádoru je vskutku pestrým zážitkem.
Ochutnali jsme pro nás nové exotické ovoce, které na první pohled vypadá jako nějaký plaz, má podobné šupiny. Nazývá se chilimoya a chutná, po zbavení ovoce pecek, výborně. Pokud na toto ovoce někde narazíte, doporučujeme.
Krajina kolem Quita
Krajina kolem Quita je velice suchá. Pro učitele zeměpisu by byla názornou pomůckou nauky o erozi. Za erozí prý nejvíce stojí vykácení stromů a lesů v minulosti. Ekvádorská vláda se v minulosti rozhodla problém řešit již zmiňovanými eukalypty. Byly pro ně rychlým řešením, jak krajinu zalesnit, dodat jí stín a zajistit nějaký fungující ekosystém. V té době však nedomysleli jednu skutečnost a to tu, že eukalypty jsou "savými papíry" přírody a vysazené stromy přinesly další problém v podobě scházející vody.
Eukalypty tu však dosáhly celkem slušného vzrůstu a velké části území jsou pokryty stromy. V západní části Quita byly zalesněny kopce na úpatí sopky Pichincha. Toto zalesnění s sebou přineslo problematiku přepadávání turistů, kteří se na Pichinchu šplhali pěšky z Quita přes okrajové čtvrti. Problém s přepadáváním však s Telefériqem a Vulkáno parkem odpadl. Možná to byli právě oni přepadávači, kdo minulou neděli, tedy v nejrušnější Ekvadisneyland den, stávkovali na příjezdové cestě ke komplexu Telefériqa. Způsobili zácpu na dopravní tepně západní části města - Avenidě Occidental. Na místě nechyběli kamery a vendadores-ideální možnost, jak něco prodat. …Ještě, že jsme v Ekvadisneylandu byli minulý týden, nebo, možná bohužel…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phildos Phildos | E-mail | 21. září 2005 v 11:12 | Reagovat

holas! par dni jsem tady nebyl a hle hned dalsi clanecky a fotecky:) doprava mistimi busy musi byt fakt zabava, mi favorite jsou prozatim hiphopaci, nedovedu si totiz predstavit poradny breakdance v ulicce narvanyho autokaru:) mejte se fajn, jdu se mrknout na dalsi story:) P.S. jen pro lepsi casovou orientaci ctenare doporucuji pri datovani textu uvadet radsi datum, nez např. "vcera ve 21,45":) diky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama