Hej hombre, cual es tu nombre?

21. října 2005 v 22:00
HEJ HOMBRE, CUÁL ES TU NOMBRE?
"Kdepak asi dneska je, Lenin." Vzpomíná herec Tříska v roli profesora ve filmu Horem pádem, když svým blízkým sděluje, že na jeho semináři učil Lenina. Lenin se na mých hodinách zatím neobjevil, ale jmenuje se tak jeden z vládních činitelů. Pochlubit se mohu třeba tím, že učím Edisona. Takže na hodině padají fráze typu: "A co ty Edisone, co ty jsi napsal? Výborně, Edisone! Takto se to neříká, Edisone, zkus to jinak." Na technické vysoké se není čemu divit. Předpokládám, že lze narazit i na jména jako Einstein, Graham Bell apod. Rodiče těchto studentů budou pravděpodobně technicky založení a tudíž volí jména svých idolů.
Včera se objevil i sám velký Bolívar, dnes, když mi byl předán seznam studentů, došli jsme s Bolívarem k nemilému zjištění, že Bolívar bohužel patří do jiné skupiny. Předpokládám, že jeho druhé jméno bude nejspíše Simon. Zde se rodiče inspirovali jménem samotného Osvoboditele.
Ivanů je tu bezpočet, jen se čtou jako "Ibani". Pro přiblížení latinsko-amerického "kalendáře" jmenuji dále jména jako Javier, Xavier (dvě verze "chaviérů"), Pablo, Carlos, Fernando, Mauricio, Antonio, z dívek se na mých hodinách vyskytují Maria Dolores, Maria Augusta, Maria José (oslovení Maria je nedostatečné, je třeba si pamatovat obě jména), Gabi, Carla, Raquel a nějaké ty Elizabety (britská monarchie nebo jen obyčejná Eliška?).
Pytel se tu roztrhl i s příjmením Espinoza. Toto příjmení je příjmení mého nadřízeného děkana. Následně jsem na něj narazil u svých studentů - Estefanía Espinoza a Pablo Espinoza. Po následném dotazu jsem zjistil, že nejsou sourozenci. Po dalších podobnostech na škole jsem nepátral, což se později ukázalo jako zásadní chyba.
Když se mě bývalý děkan dotazoval na studenty, tak najednou vyšlo najevo, že Estefanía je jeho dcera. Asi tak za týden po tomto zjištění mi nabídl svezení v autě jeden kolega z cestovního ruchu, který se mě cestou dotazoval, co si myslím o změnách na školě - měnily se děkani (Marco Espinoza - otec Steffi - se stal řadovým učitelem a nahradil jej jistý Rodrigo Irigoya). Řekl jsem mu, že je to pro mě v jistém smyslu lepší, protože Rodrigo narozdíl od Marca mluví anglicky a tudíž s ním cokoliv zařídím bez jazykových zábran, ale že Marco Espinoza je výborný člověk a že změny se mě moc nedotýkají. Z kolegy se záhy vyklubal Caesar Espinoza, bratr Marca Espinozy a strýc Steffi. Takže naše škola je takový malý klan Espinozů.
Abychom celé situaci dali trochu romantický nádech je ještě potřeba zmínit, že jsem na hodině vypozoroval, jak se Pablo Espinoza a Estefanía Espinoza tajně drží pod lavicí za ruce. Pokud jim to vydrží, je více než pravděpodobné, že se jejich dítě bude jmenovat Estéban Pablo Espinoza Espinoza.
Jak jsme odposlouchali na ulicích, u menších dětí dnes frčí jména americká, například Jennifer (čti chenifer) apod. Takže kam větry, tam pláště. Na zdejších jménech můžete zkrátka dle věku dané osoby poznat, kam se ubíralo smýšlení rodičů v době jejich narození. Co se amerických jmen týče, tahají za uši překlady některých jmen v amerických filmech či seriálech, nejvíce zkratky jmen typu B.J.(bídžej), D.J. (dídžej) apod.. V seriálu tak holčičku D.J. oslovují "déchota", borce B.J. ve filmu zase "béchota". Takže se to hemží mekoty, blekoty a jekoty jako v Arabele. Takový J.R. (džejár) Ewing by se v místní televizi vyslovoval "chota-ere".
Když dostanete do ruky seznamy studentů s jejich plnými jmény, připadáte si jako ve show Jiřího Krampola: "jedna, dvě, Julio, Mário, Martinéz, Ferdinando jde…." Studenti navíc používají jedno nebo dvě jména ze čtyř, takže jednou máte na hodině Fernanda a jindy použije třeba Oscar, k tomu si přidá jedno ze dvou příjmení, zřejmě pro zmatení nepřítele - učitele, zejména pak učitele angličtiny, k níž tu má hodně studentů vztah jako čeští studenti k němčině nebo dříve k ruštině. Pro názornost prezentuji alespoň pár jmen v plném znění, bez titulků:
Ivan Carlos Rivadeneira Verdugo; Fernando Hector Palacios Samaniego; Oswaldo Oscar Campoverde Nuňez.
Z dívek: Lucia Fernanda Chicaiza Narvaez; Elizabeth Nathali Martinez Ponce.
Jméno, které se mi zatím líbí nejvíce zní: Carlos Adrian Pichogagón Pulamarín. Zvučné, není-liž pravda?
Jako křest ohněm jsme se přihlásili na brigádu v podobě uvítacích zdravičů na jedné párty (akce se koná v Ekvadisneylandu pod Pichinchou), máme za úkol na fiestu vyvolených vpustit pouze zvané a na seznamu uvedené hosty, kterých má být cca 1500. Hosté řeknou některé nebo v lepším případě všechna svá jména a my budeme hledat v dlouhém seznamu právě jejich jedinečnou kombinaci Javierů, Marií, Leninů, Espinozů. Jediný fakt, který nám dodává ve směsici místních jmen na klidu, je v tomto případě skutečnost, že s námi u vchodu budou stát borci s bouchačkama.
21.10.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petra petra | E-mail | 25. října 2005 v 21:40 | Reagovat

cual es tu nombre je vyborny doplnek k prvnim hodinam spanelstiny, jejich dlouha jmena jsme zrovna probirali, diky :)

2 Ivana Jelínková Ivana Jelínková | E-mail | 26. října 2005 v 9:58 | Reagovat

Ty jmena jsou paradni, jeste kdyz tady byl Marcelo tak jsem se nekolikrat ucila jeho cele jmeno a do dneska ho neumim, clanky jsou moc prima jen vic!!!!

3 Ivana Jelínková Ivana Jelínková | E-mail | 26. října 2005 v 10:00 | Reagovat

Taky Maty vic fotecek by neskodilo, uz jsi dlouho do galerie nic nedal.Polepsi se bu bu bu

4 Phildos Phildos | 26. října 2005 v 15:41 | Reagovat

Nazdárek Pulamaríni!Takže pracovní realita začala?!Přeju pevné nervy, netušil jsem, že Ekvastudentíci nemají rádi gringoše z Evropy, kteří se je snaží naučit pořádnej jazyk, kterým by se třeba někde na východní polokouli domluvili:)Spíš bych čekal, že nebudou mít rádi americanos.Ale učit Edisona musí být super, nehoupe se furt na žárovce???:)Přeju klidnou přestřelku před vchodem na pařbu:) Pěkný den přeje Defensore Publico Checo al. efe-ege:)

5 Ivca Ivca | E-mail | 27. října 2005 v 11:30 | Reagovat

no teda, a ja mam tych mien nejako malo. takze oddnes som iva ivca ivana ivanka zuno zunko biskupovie viskupova. co som horsia ako nejaki equapalmarini? zdravim vas z neekvablavy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama