Calderon a vsichni svati

7. listopadu 2005 v 20:34
CALDERON A VŠICHNI SVATÍ
Komerční projekce Halloweenu byla spatřena v centru města v podobě zamaskovaných dětí a obchodů prodávajících oranžovo-černé oděvní kolekce. Vesměs není tento svátek mezi Ekvádorci příliš oblíben. Hlavním hitem posledních říjnových dní a prvních listopadových je již zmíněné pití colady morady a pojídání guagua panu. Colada morada se svojí charakteristickou zdravě fialovou barvou se ve městě začala objevovat již během minulého týdne a pro její proslavenost a naši nedočkavost jsme nemuseli být dlouho přesvědčováni a jali jsme se ji ochutnat v jednom menším občerstvovacím krámku. Colada morada je směsicí všech možných druhů ovoce, hřebíčku a jiných ingrediencí, které se povaří a za tepla podávají. Ke coladě moradě patří jezení guagua panu. Obtloustlé ženy v krámku, jejichž colada morada byla opravdu vynikající, nemohly pochopit, proč chceme jen coladu moradu samotnou a neustále nám vnucovali pan. Colada morada je však sama o sobě velmi zasycujícím nápojem a jelikož jsme ještě stravovali vydatný oběd, pan se do nás zkrátka vlézt nemohl. Vypadali jsem tak trochu jako opovrhovači tradicemi. To byla naše první colada morada. Pochopitelně každý má na ni svůj originální recept a právě ta jeho colada morada je ta nejlepší. Následující týden se colada morada stala každodenní záležitostí, prodávala se všude možně, popíjela se v kancelářích, ve školách apod. Na katedře anglistiky na EkvaČVUT se učitelé sešli v jedné ze tříd a všichni poctivě museli papkat obří guagua pany (o velikosti cca standardní české veky) plněné borůvkovým pyré a pít coladu moradu z plastových kelímků. Obé servíroval sám velký šéf katedry Seňor Puma. Situace byla velmi komická, protože učitelé AJ seděli po jednom v lavicích za sebou, pili nápoj a jedli guagua pan a nikdo při tom nemluvil. Jakmile se dojedlo a dopilo, včetně přídavků colady morady, všichni se zvedli a šli si po svém. Jelikož je tato aktivita charakteristickým zvykem spadajícímu právě k datu 1.11. následovala hlava po domácku vyrobeného obřího guagua panu na další škole a colada morada na jiném místě odpoledne. Účinky tohoto bezesporu zdravého ovocného mixu bylo pocítit ještě dlouho poté…
Tento týden je nabitý všemi možnými svátky a oslavami. Mimo Halloweeny, guagua pany, colady morady a svátku všech svatých jsou 2. a 3.11. také státní svátky založení města Cuency a tudíž i dva dny volna.
Svátek dušiček jsme si nemohli nechat ujít a vypravili jsme se na jeden z indiánských hřbitovů na okraji Quita, protože právě indiáni žijící ve vesnici Calderón, podobně jako na dalších místech v Ekvádoru, považují dušičky jako velkou tradici a dodržují veškeré náležité rituály. Ve skutečnosti to vypadá tak, že před vyhlášeným hřbitovem je docela slušná fronta. Všude v okolí hřbitova se prodávájí věnce a jiné hřbitovní artikly. Nechybí všudypřítomní vendedores zatoupení ve velkém počtu, kteří prodávájí vedrem schváceným lidem čekajícím ve frontě na hřbitov zmrzliny, pokrývky hlavy, nápoje apod. K našemu velkému údivu operují i na hřbitově. Hřbitov samotný absolutně nepřipomíná, mimo nazdobené hroby, dušičkové hřbitovy u nás. Tichá pieta, čištění hrobů, zapalování svíček a hurá dom, jak známo z dušiček českých, tu vypadá tak, že na hřbitově hraje skupina mladých katolíků na kytaru (do velkých reproduktorů), předčítají se texty z bible a jména zemřelých. Početné rodiny okupují hroby svých milovaných, provádí zásadní údržbu v podobě nátěru křížů, opravy nápisů, zdobí hroby věnci z plastových květů apod. Pohyb po hřbitově nezná omezení typu NEŠLAPAT PO HROBECH. Na hrobech se v tento den sedí a rodina tu s mrtvým povídá, jí tradiční jídla (část se nechává pro mrtvé), pije coladu moradu a veselí se. Na krchově je zkrátka živo a atmosféra je vskutku jedinečná. Myslíme, že fotografie vám poví víc.
2.11.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Cabalkova Jana Cabalkova | E-mail | Web | 12. listopadu 2005 v 14:39 | Reagovat

Ahojky Jelinci,

zdravím z ještě nezasněžené Marillevy a přeju Vám hodně hezkých chvil, dní a zážitků. Vaše stránky čtu a srovnávám s životem mezi místními domorodci.

To jsem zvědavá na Vaše vánoce. Já se snad po dvou letech dostanu domů ke kapříkovi na štědrý večer.

Čauky

Jana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama