Ekvador a dobrovolnictvi

13. ledna 2006 v 21:26
EKVÁDOR A DOBROVOLNICTVÍ
aneb Speciál pro ty, kteří chtějí pomoct Ekvádoru
Význam slova dobrovolnictví je v Ekvádoru značně posunut. Lidé, kteří o něčem podobném uvažují, by měli do země přijet lépe připravení než já.
Shánění a najímání dobrovolníků v Ekvádoru je především "byznys", jakkoli to může znít divně. Mnoho "fundaciones" (neziskových organizací shromažďujících peníze i nabízejících různé služby) nejspíš došlo ke zjištění, že s dobrovolníky ze zahraničí vyhrávají vlastně dvakrát. Kromě toho, že dobrovolník z USA nebo západní Evropy přijede a pracuje pro Ekvádor bez nároku na odměnu, navíc si svůj pobyt sám financuje a často z těchto peněz stíhá financovat ještě organizaci nebo daný projekt. Geniální systém pro neziskový sektor, jistě zajímavá ale drahá zkušenost pro dobrovolníka z USA či západní Evropy a nedosažitelná zkušenost pro průměrného českého dobrovolníka. Cena dobrovolnické práce na měsíc se pohybuje od relativně bezproblémových 80 až 100 dolarů v Amazonii, přes 200 až 300 dolarů v běžných fundaciones až po 500 dolarů za dobrovolnickou práci na organických farmách nebo ekoturistických projektech. Cena za měsíc zahrnuje bydlení v ekvarodině a stravu, u některých může být i kurs španělštiny. Naše kamarádky z Irska a Švýcarska si takový "balíček" v Quitu koupily, práce je bavila, naučily se španělsky, ovšem musely za své peníze čelit i takovým trapným situacím jako málo jídla v rodině, nebo ztráta malých peněžních obnosů z pokoje. Nadace odmítla řešit tyto situace za ně.
Dobrovolnictví jako byznys dokazuje také fakt, že v některých organizacích pracujících s dětmi ulice je v daném okamžiku více zahraničních dobrovolníků než samotných dětí. Příjímají se i dobrovolníci s minimální znalostí španělštiny, zatímco lidé se vzděláním a jazykově vybavení chybí. Když si budete chtít sjednat své dobrovolnictví dopředu z Čech, najdete na internetu pouze placené možnosti, převážně zahraničních nadací působících v Ekvádoru. Pokud necháte hledání dobrovolné práce až po příletu, můžete si vybrat nadaci s nižším finančním příspěvkem nebo úplně bez příspěvku. V druhém případě ale nečekejte ani ubytování ani stravu, nejspíš budete mít i problémy, pokud budete chtít, aby za vás organizace na oplátku za vaši práci cokoli vyřídila. Čím větší organizaci si vyberete, tím spíše vaše žádost zapadne do bludného kruhu byrokracie, nejasných kompetencí a planých slibů. Za každých okolností budete pro všechny v zemi dále jen turistou, budou vás stále považovat za bohatce ze země prvního světa a i bez příjmu budete stále nuceni platit více než místní. Včetně vstupů do národních parků, kde je rozdíl nejcitelnější, cizinci zde platí 5x až 10x více než místní.
Snadno také můžete přijít o iluze týkající se vlastní práce organizace. Slyšeli jsme o takových přehmatech, jako byly špinavé hračky pro děti ulice ze sbírky, které se nikdo nenamáhal umýt před tím, než je zabalil jako vánoční dárky a které se poté rozdávaly "naslepo". Výjimkou pak nebyla situace, kdy jedno dítě dostalo velký a hodnotný dárek a druhé nesrovnatelnou maličkost, nebo patnáctiletá slečna téměř plakala nad panenkou pro tříleté dítě. Co se vánočních dárků týče, slyšeli jsme i o zajímavé praxi s dobrovolníky. Naší kamarádce se v jedné nadaci stalo, že při vánočním večírku pár dobrovolníků dostalo velké a hodnotné dary, část dostala malý dárek a část vůbec nic. Klíč k přerozdělení dárků zůstal dobrovolníkům utajen.
Když se dobrovolník rozhodne pracovat pro Ekvádor déle než 6 měsíců, což je legální pobyt turisty, nebo chce předejít výše zmíněnému placení cen pro cizince, musí zažádat o dobrovolnická víza. Zní to jednodušeji, než to ve skutečnosti je. Víza stojí 200 dolarů, což odpovídá běžné měsíční mzdě na přepážce v ekvádorské bance a české hlášce "nechci tu slevu zadarmo". Museli byste navštívit všechny národní parky a rezervace včetně Galapág, aby se vám cena víz vrátila. Protože dobrovolník pracuje zadarmo a organizace na víza nepřispívají, musí se opět sáhnout do úspor z domova. Aby to nebylo málo, chce po něm úředník z ministerstva zahraničních věcí dokumenty, data a prohlášení, která mu může poskytnout a vyplnit pouze organizace, pro níž pracuje. Má-li štěstí a organizace je ochotná spolupracovat (běžně se stává, že není, nebo je potřeba hodně přemlouvání a připomínání se) a dodá potřebné dokumenty v rozumném termínu, čeká ho poslední úskalí. O víza je možné žádat pouze mimo Ekvádor. Dobrovolník, který už je v Ekvádoru, nebo země jeho původu není za rohem, cestuje s dokumenty do Kolumbie nebo do Peru. K výše uvedenému poplatku za víza tak přibývá výdaj za cestu a ubytování za několik dní. Záleží, jak rychle ho ekvádorský ambasador za hranicemi přijme a jeho žádost vyřídí. Nehledě na to, že cesta do Kolumbie pro osamělou dobrovolnici ani dobrovolníka není zrovna lákadlem, i když je to z Quita jen 3 hodiny jízdy busem.
Pokud se rozhodnete pracovat dobrovolně v Ekvádoru a nechcete platit nemalý poplatek organizaci, není problém najít si práci až na místě. Počítejte ale s velkými vydáními především na začátku. Minimálně za bydlení a zálohu za bydlení, která může být jeden nebo dva další nájmy. Pokud chcete ještě k práci cestovat a učit se španělsky, vytvořte si velké úspory a z nich si pak pobyt financujte. Intenzivní kurz španělštiny stojí nejméně 200 dolarů a soukromé hodiny najdete od 5 dolarů. Pokud doba vaší práce v organizaci překročí 6 měsíců, připočtěte náklady na víza.
Pokud jste ochotni zaplatit si svůj pracovní program v cenách uvedených na začátku, nemusíte si dělat skoro žádné starosti a bez problému vše sjednáte ještě před odletem i na místě. Jakožto dobrovolníkovi-sponzorovi vám také organizace vyjde spíše vstříc ve vašich žádostech. Je potřeba dobře zvážit výběr organizace, čtěte komentáře bývalých dobrovolníků na internetu, nechte si od někoho organizaci doporučit. Ujistěte se, co vše máte za své peníze v "balíčku" (bydlení, strava, kurs španělštiny, možnost lékařského ošetření, pomoc při jednání s úřady, možnost změnit rodinu nebo práci atd.) Také si uvědomte, že už za takových 300 či 400 dolarů můžete měsíc v Ekvádoru pohodlně cestovat. Nebo za stejnou cenu si můžete na kterémkoli místě v zemi zaplatit ubytování s běžnými výdaji a pomáhat můžete sami konkrétním lidem bez sponzorování přebujelé byrokracie, velkých organizací nebo některých chytrých Evropanů, kteří své výdělečné činnosti maskují za organické nebo ekoturistické projekty.
Chcete-li pracovat v Ekvádoru jako odborník (za peníze nebo zadarmo), vyřiďte si v Čechách všechny potřebné dokumenty. Nechte si vše týkající se dosaženého vzdělání a vaší práce přeložit do španělštiny, ověřit a razítky nešetřete, nejlépe jsou-li z ministerstev. Jinak se vám může stát jako mně, že přestože nabízíte odbornou práci jako dobrovolník, celý proces se zastaví na jediném chybějícím razítku na diplomu, které lze získat jen zpět v Čechách. Pokud by vás tato situace stále ještě neodradila, nabízí se řešení, že vaše vzdělání může uznat instituce CONESUP a některá z ekvádorských univerzit. Univerzita to udělá ráda ovšem za cenu od 300 do 1000 dolarů. Když to všechno posčítáte dohromady, je dobrovolnictví v Ekvádoru opravdu drahým špásem.
patek 13.1.2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phildos Phildos | E-mail | 10. února 2006 v 16:30 | Reagovat

Dobrovolně se vzdávám účasti na dobrovolnickém programu v Ekvádoru a až si nedobrovolně vydělám dost penízků tady doma, vyrazím dobrovolně do Ekvádoru pouze cestovat:)

2 qfbfufq qfbfufq | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 7:24 | Reagovat

ZEM28X  <a href="http://jgoejjachkfb.com/">jgoejjachkfb</a>, [url=http://vpabtirfjyzv.com/]vpabtirfjyzv[/url], [link=http://csufibgqobjx.com/]csufibgqobjx[/link], http://dxhbgummjxts.com/

3 nlzrfp nlzrfp | E-mail | Web | 11. května 2009 v 1:04 | Reagovat

GhXezS  <a href="http://rcyucnmqdkyx.com/">rcyucnmqdkyx</a>, [url=http://saitbouaojgm.com/]saitbouaojgm[/url], [link=http://rttitthuzrup.com/]rttitthuzrup[/link], http://nkwvbacegeue.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama