Jezero Cuicocha

10. ledna 2006 v 16:58
JEZERO CUICOCHA
Večer jsme dorazili do Otavala, ve městě byly ten den trhy vyhlášené po celé zemi. V ulicích města si indiáni balili své zboží do pytlů a hromadně se uklízely odpadky a jiné vedlejší produkty trhu. Přespali jsme v jednoduchém hostalu v centru města, abychom se brzy ráno dostali k našemu cíli - jezeru Cuicocha na jihu chráněné oblasti Reserva Cotacachi-Cayapas. V průvodcích nás totiž dostatečně vyděsili vidinou, že pokud nedorazíte k jezeru v ranních hodinách, nemusíte už ten den přes mlhu jezero vůbec zahlédnout. Autor českého průvodce nás zase zaskočil informací, že za vstup do rezervace zaplatí každý 20 dolarů. Představa, že za tuto cenu neuvidíme jezero, napomohla brzkému vstávání a už kolem půl osmé nás autobus dovezl do obce Quiroga, odkud je to ještě asi 12km k bráně chráněné oblasti. Je to blíž než, jak vám doporučují v průvodci, z městečka Cotacachi, které je známé nedělními trhy a levnými výrobky z kůže.
Opět jsme byli uloveni řidičem camionety, který nás dovezl těsně za bránu rezervace na začátek stezky kolem velkého jezera. Informace o vstupném se nepotvrdila, stojí 1 dolar pro cizince a 0,50 pro místní, což je proti jiným parkům a rezervacím úplný balzám. I tak podle řidiče nechtějí někteří turisti z arabských zemí nebo Izraele vstupné platit. Zato vidina jezera zahaleného v mlze nás vyděsila hned na začátku. Báli jsme se, že jsme o chvíli propásli ten správný moment a že půjdeme 4 až 5 hodinovou trasu kolem jezera bez toho, že ho uvidíme.
Zhruba třetina až polovina cesty je ve znamení stoupání po okraji kráteru, který kdysi dávno vyplnilo jezero. Vegetace kolem jezera má ideální podmínky k životu a je proto velmi bohatá, místy tak, že by se dala krájet. Vysoká římsa kráteru (nejvyšší místo kráteru Cuicocha má 3337 mnm) chrání rostliny před nepříznivým počasím a jezero s častými mlhami jim dodává potřebnou vláhu. Na římse se tak potkávají dva vegetační typy - velmi rozmanité páramo s ještě rozmanitějším mlžným pralesem. Procházíte nebo se prodíráte spoustou neuvěřitelně vybarvených rostlin. Dále od stezky lze vidět orchideje a když se na chvíli zastavíte a jste potichu, tak i zlatavé kolibříky (španělsky colibri nebo picaflor). U cesty rostou morteňos, vypadají podobně jako naše borůvky, jen nemají tolik aromatickou chuť.
Jezero se odhaluje jen chvilkami a částečně, cesta přechází volně do Reserva Cotacachi-Cayapas a kvůli náročnému terénu nekopíruje přesně obvod jezera, ale opisuje ho ve větším kruhu. Druhá polovina cesty je snadnější co do stoupání i terénu, už se nemusíme s batohy prodírat hustou vegetací a rostlinnými tunely. Obvod jezera bude mít přibližně 10km, ale vzhledem k častým odklonům našlapete určitě více, vyznačená stezka končí po cca 4 hodinách, ale k bráně rezervace počítejte ještě s další hodinou.
Když jsme došli na protější stranu jezera, počasí nás mile překvapilo a my konečně mohli obdivovat kompletní nádheru kráterového jezera. Jezero má krásně modrou vodu, uprostřed jsou dva křovinami porostlé ostrovy - kráterové dómy - a římsy vytvářejí krásné a těžko schůdné útesy. Po jezeře se můžete svézt malou lodí, my kvůli velké frontě na loď tuto možnost vynechali. Další atrakcí jezera je výhled na blízký a nejvyšší vulkán v okolí, na Cotacachi s výškou 4944 mnm. V okolí vrcholu je krajina párama s možností vidět sovy, medvědy a spoustu dalších zvířat, o rostlinách nemluvě. Viděli jsme nádherné fotky v jedné restauraci na konci stezky, ovšem k bližšímu prozkoumání fauny a flory potřebujete místního průvodce a tedy i spoustu spoustu peněz. Mimo několika rostlin jsme ovšem dokonale rozeznali jedlé houby, které tu, podobně jako všude jinde na světě, nikdo nesbírá. Tudíž houbaření je tu velice snadné - stačí si jen vybrat, kterou houbu vzít a kterou ne. (… a smaženice doma v Quitu opět neměla chybu).
Počasí zůstalo krásné až do večera a tak byla spektakulární i cesta zeleným okolím Otavala s majestátně vyhlížejícím vulkánem Imbabura zvedajícím se od jezera San Pablo. Zkrátka znovu a znovu se člověk zamilovává do zelených And.
10.1.2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ivča ivča | E-mail | 11. ledna 2006 v 12:31 | Reagovat

čauko, tá čast opisu o hubách mi pripomína Island, však? Ale asi si Martin pamätáš môj vzťah k hubám, takže tento zážitok vám nezávidím. Už ste vyriešili ako sa točí voda vo výlevke na rovníku? U nás sa momentálne rozbieha celkom dobrá lyžiarska sezóna, tak horám zdar!

2 coach outlet  factory coach outlet factory | E-mail | Web | 26. května 2011 v 8:10 | Reagovat

This topic was really educational and nicely written. I approach to do some additional exploration on this. Gives thanks for sharing this timely data. We require additional like this

3 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 26. května 2011 v 8:10 | Reagovat

Thank you for sharing this article.It is great! There are some information which will help me very much.

4 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 26. května 2011 v 8:10 | Reagovat

Words have a magical power. They can bring either the greatest happiness or deepest despair; can transfer knowledge from teacher to students words enable the orator to sway his audience and dictate its decisions.Just like your post,excellent!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama