Navidad Navidad Feliz Navidad

3. ledna 2006 v 16:17
Vánoční stromeček svítí ve většině ekvádorských domácností už od konce října. Nákupní mánie typické pro Čechy tu rozhodně neuvidíte, snad jen s výjimkou posledního předvánočního týdne. Ekvádorci dělají vánoce s dárky především pro děti, dospělým se nadělují košíčky, košíky eventuelně koše plné dobrot od cukrovinek po alkohol.
Typickým úkazem jsou "nacimientos" tedy betlémy, které vytváří skoro každá rodina, k vidění jsou i na ulici nebo ve veřejných prostorách. Nacimienta nabývají nejrůznějších podob, od malých vkusných figurek posazených do mechu, přes plastové figurky exotických i fantazijních zvířat, až po obrovské hlavy oslů a krav opletených blikajícími a hrajícími žárovičkami čínské výroby. Několikrát jsme se obávali o Ježíškovo bezpečí, když ve frontě k jeho kolébce stála mimojiné dvouhlavá saň, tygr usurijský nebo plejáda ještěrů z Jurského parku. Opravdu originální a vydařené nacimiento vytvořily trhovkyně ve čtvrti Santa Clara. Každá figurka byla vytvořena z ovoce nebo zeleniny, látek a juty a celkově nacimiento působilo opravdu pěkně. Ekvádorské vánoce jsou podobně jako v dalších latinskoamerických zemích prožívány především jako křesťanský svátek, rodiny se společně modlí, předčítají si z Bible a zpívají náboženské vánoční písně. Podobně probíhají oslavy i v kancelářích a firmách.
Byli jsme pozváni na prohlédnutí si nacimienta, předčítání a zpívání ke kamarádce Anitě, což je moc sympatická starší paní, kterou Martin učí angličtinu. Za její betlém by se nemusel stydět ani menší kostel, byl rozlehlý se spoustou malých figurek indiánů a zvířat, prostorově členěný a přírodně vypadající. Po shlédnutí nacimienta jsme pojedli empanadas s kafíčkem, zazpívali si celou řadu písní a koled za doprovodu kytary a harmoniky a poslechli si povídání o narození Ježíše předčítané z Bible.
V rámci předvánočního veselí jsme byli Martinovými studenty pozváni na párty do bytu jedné studentky. Ochutnali jsme našeho prvního vánočního krocana a tancovali do noci na nejrůznější latino hity (tzv. exitos) včetně Reggaetonu, jehož 3 nejznámější vypalovačky: Ra-ta-ta (Ra-ta-ta), Mira me, mira me (Sleduj mě, sleduj mě) a Gasolina (Benzínka) nám jinak lezou krkem. Chvílemi jsme si připadali spíše jako diváci na soutěži latinsko-amerických tanců, kluci i holky s naprostou přirozeností předváděli kreace, se kterými se tu prostě jen tak narodí.
Další ekvatradicí, která probíhá těsně před vánoci, je "amigo secreto". Nejčastěji v pracovním kolektivu si každý vylosuje svého "tajného přítele", kterému naděluje každý den až do vánoc nějaké překvapení, aniž by byl odhalen. Martin tak třeba dostal od svého amiga secreta na škole krásného modře podsvíceného Santa Clause z Číny. K oslavám v práci patří květnaté projevy nadřízených s přípitkem. Překvapilo nás, že na Štědrý den (Noche Buena) je až do večera ve městě spousta lidí a aut, někteří dokonce v tento čas sedí v KFC a ládují se kostmi obalenými v mouce.
Dalším vánočním faktem je "vánoce = žebrání povoleno". Ale nejedná se o jen tak ledajaké poprošení o pár drobných, nýbrž jde o organizované nájezdy dětí i dospělých z Quita i okolí. Děti prosí sloganem "Regala por Navidad!" (Podaruj mě na vánoce!) nebo "Regala Navidad!" (Daruj vánoce!) a berou prakticky cokoli od sladkostí, jídla, drobných až po oblečení a jiné věci. Někteří indiáni se sjíždějí ve školních autobusech a přidělují si jednotlivé městské části a bloky především bohatšího severu města. Zvoní na všechny zvonky a volají výše uvedené slogany, pak nesměle čekají na odezvu. Darované věci (např. oblečení) kolují, dokud v početné rodině nenajdou svého potřebného nebo zájemce. Dospělí sedí u silnic a shromažďují úlovky do pytlů. Nejsmutnějším obrázkem vánočního Quita jsou v ulicích posazení a opilí rodiče, posílající své děti všech věků žebrat u kolemjdoucích, zejména jde-li o bledé tváře. Dětem by člověk rád nadělil vánoce, ale když bezprostředně vidí, kam jeho příspěvek putuje, často si to rozmyslí. My se raději vybavili kapsami plnými bonbónů.
Co se týče štědrovečerní tabule, zvolili jsme česko-ekvádorský kompromis v podobě české večeře na oběd a ekvavečeře na večeři. Vyrobili jsme si pořádnou dávku bramborového salátu a přes pestrou nabídku piraní jsme místo kapra vybrali růžového pstruha. Díky časovému posunu jsme večeřeli prakticky ve stejný čas jako naší krajané v Čechách. Večer jsme se vydali do ulic plných nájezdníků, byli jsme totiž pozváni do ekvarodiny naší kamarádky Yoli. Na Štědrý den se tu večeří o hodně později než u nás, vánoční tabuli dominuje plněný krocan alias pavo relleno se spoustou příloh a omáček. Zapíjí se dezertním vínem a poté se servíruje sladký vánoční koláč. Zpestřením ekvavečeře bylo skvělé české vánoční cukroví, které se Yoli naučila péct v Čechách. Poté se předali dárečky, celý příjemný večer končil po půlnoci.
Zaskočilo nás ekvapočasí, celé vánoce nám pršelo (období dešťů dorazilo). Také Ekvádorci nás zaskočili svým plně pracovním nasazením 26. prosince, kdy jsme naivně očekávali druhý svátek vánoční. Jak rychle vánoce přišly, ještě rychleji odešly.
3.1.2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama